خدمات رفاه اجتماعی در کشورهای برتر از نظر شاخص توسعه انسانی

 قیمت : 150/000 ریال 

هر روز با شتاب گرفتن تحولات محیطی و تغییر و تنوع در ساختار و فرهنگ جوامع ، بر میزان ابهام و عدم قطعیت شرایط موجود و نیز پیچیدگی آسیب­ها و مشکلات اجتماعی افزوده می­شود و نقش عوامل خانوادگی و اجتماعی، علاوه بر عوامل فردی، هم در ایجاد و گسترش مشکلات اجتماعی و هم ضرورت اتخاذ رویکردهای اجتماعی در پیشگیری و کنترل آنها پر رنگ­تر و ملموس­تر می‌گردد. لذا حیات­، پایایی، پویایی و موفقیت سیاست­ها و سازمان­ها در محیطی که به طور دایم در حال دگرگونی است؛ مستلزم اتخاذ رویکردها، روش­ها و ابزارهایی است که امکان انعطاف و تطبیق آگاهانه، مبتنی بر دانایی و خلاقیت را با سرعت، روانی و چابکی لازم با آن بدهد.

مفهوم رفاه اجتماعی نیز از مقوله های بسیار قابل تأمل و چالش برانگیز است. در حالی که "رفاه اجتماعی" اغلب به یک "برنامه واحد" اشاره می­کند اما سازمانها و دستگاه‌های متعددی در تمامی کشورها در ایجاد و توسعه بخش‌های مختلف مربوط به رفاه نقش دارند.  لذا در سیاستگذاری­های رفاه اجتماعی، هماهنگی بین بخشی و ضرورت تفکر سیستمی و فرآیندی، آینده­پژوهی و آینده نگاری، از اهمیت به سزایی برخوردار است. درقلب تمامی برنامه­های رفاه اجتماعی، نیازهای گروه هدف و جامعه مورد نظر قرار دارد. نیازهایی که پیوسته در حال تغییر بوده و نیاز به تعریف مجدد دارند. نظام­های رفاه اجتماعی زمانی موفق خواهند بود که علاوه بر برخورداری از معیارهای فوق، بتوانند خود را همواره با توجه به نیازهای جامعه­ی هدف به روز­رسانی نمایند. در این بین آگاهی از نظام­ها و تجربیات سایر کشور می­تواند مفید واقع شود.

 این کتاب حاصل طرح پژوهشی است که توسط یک تیم چند نفره با مدیریت سرکار خانم دکتر ملیحه عرشی عضو محترم هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و همکاران ایشان و با همکاری و نظارت علمی این­جانب به رشته تحریر درآمده است، می­تواند در برنامه­ریزی­های معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی و سازمانهای مرتبط یا خدمات رفاهی مورد  بهره­برداری قرار گیرد.

 

 

مولفین: دکتر ملیحه عرشی - مرضیه تکفلی - دکتر حبیب اله مسعودی فرید - ایوب اسلامیان

سال و نوبت چاپ : اول / 1396

قیمت : 150000 ریال

برای سفارش این کتاب تماس حاصل نمایید