شاخص ها و بیانگرهای سلامت اجتماعی در ایران

قیمت : 350/000 ریال       

سلامت اجتماعی رویکردی برای درک و ارتقاء سلامتی و آسایش جامعه است که حاصل تلاش چند دهه کار تخصصی و اندیشیدن در مورد افراد، جوامع و سازمانها در تمام دنیاست.

عوامل اقتصادی، محیطی و اجتماعی در سلامت انسانها و جوامع، تعیین­کننده‌های مهمی هستند که با هم مرتبط و در تعامل هستند. باید بپذیریم که انسانها به تمام ظرفیت‌های­شان دست نخواهند یافت مگر این­که قادر باشند کنترل آن چیزی را در دست داشته باشند که آسایش­شان را تعیین کند. بدیهی است همه بخش­های جامعه به هم وابسته­اند و برای خلق جامعه­ای سالم، نیازمند به اشتراک گذاشتن دانش، تجارب و چشم‌اندازهای­شان و البته کارکردن با هم هستند.

فرآیند تحقق جامعه سالم شامل مشارکت اجتماعی عادلانه، همکاری میان بخشی، تعهد سیاسی، سیاست سلامت عمومی و توسعه جامعه مبتنی بر دارایی هاست. جامعه سالم جایی است که مردم با یکدیگر برای ساختن جامعه‌ای بهتر برای خودشان، خانواده‌هایشان، دوستانشان، همسایگانشان و دیگران، مشارکت می­کنند. جامعه­ی سالم، گفتگوی مداوم و هدایت فرصت‌ها را برای همه خلق می‌کند؛ تنوع را می‌پذیرد؛ منابع و مردم را به هم متصل می‌کند و احساسات مثبت جامعه را حتی برای آینده تقویت می‌کند.

از طرفی سلامت مفهومی بسیار وابسته به شرایط محیطی جامعه است و در هر جامعه و فرهنگی و در هر سطحی از توسعه یافتگی تعریف و مفهوم خاصی از آن مطرح می‌شود و از جمله مفاهیمی است که توجه کارشناسان و متخصصین رشته‌های مختلف را به خود جلب نموده و پژوهش‌های فراوانی در ابعاد مختلف سلامت (جسمی، روانی، اجتماعی و حتی معنوی) در جوامع مختلف دنیا انجام پذیرفته که این موضوع نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه­ی آن در زندگی است.

 

 

 

مولف: فریبا درخشان نیا 

سال و نوبت چاپ : اول / 1397

قیمت : 350000 ریال

برای سفارش این کتاب تماس حاصل نمایید